  • QMPX13J060S
QMPX13J060S interchange timken QMPX13J060S
QMPX13J060S cross reference timken QMPX13J060S
QMPX13J060S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMPX13J060S
d: 4.15
D: 2.79
B: 23 lb10.40 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 60 mm
Size: Metric
Weight: 0.0016 in0.040 mm
Bearing Number: 0.0026 in0.065 mm
Housing Construction: 3200 rpm
UPC Code: 1800 rpm
Shaft Size Type: 1500 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22213
Shaft Size  60 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight23 lb10.40 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A3.00 in76.2 mm
Dimension B6.05 in153.7 mm
Dimension C3.62 in91.9 mm
Dimension D Max9.56 in242.8 mm
Dimension D Min6.94 in176.3 mm
Dimension E2.63 in66.8 mm
Dimension F11.25 in285.8 mm
Dimension G3.880 in98.60 mm
Dimension H1.22 in31.0 mm
Dimension K1.24 in31.5 mm
Dimension L4.07 in103.4 mm
Dimension M2.13 in54.1 mm
Dimension R0.21 in5.3 mm
Dimension S3.37 in85.6 mm
C0 - Static Load48600 lb216 kN
C - Dynamic Load (Basic)46400 lb206 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.79
Y2 - Geometry Factor4.15
Oil Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Oil Lubrication - T Seal3200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Grease Lubrication - T Seal2800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm