- QMPH26J125S
| QMPH26J125S interchange timken QMPH26J125S | |
| QMPH26J125S cross reference timken QMPH26J125S | |
| QMPH26J125S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMPH26J125S |
| d: | 3.90 |
| D: | 2.62 |
| B: | 134 lb60.8 Kg |
| r1(min): | 0.0050 in0.127 mm |
| Width: | 125 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0037 in0.095 mm |
| Bearing Number: | 0.0057 in0.145 mm |
| Housing Construction: | 1500 rpm |
| UPC Code: | 700 rpm |
| Shaft Size Type: | 400 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22226 |
| Shaft Size | 125 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 134 lb60.8 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 6.00 in152.4 mm |
| Dimension B | 11.18 in284.0 mm |
| Dimension C | 6.89 in175 mm |
| Dimension D Max | 17.13 in435.1 mm |
| Dimension D Min | 16.00 in406.4 mm |
| Dimension E | 3.38 in85.9 mm |
| Dimension F | 19.70 in500.4 mm |
| Dimension G | 5.040 in128.00 mm |
| Dimension H | 2.04 in51.8 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 1.000 in24 mm |
| Dimension K | 2.31 in58.7 mm |
| Dimension L | 6.24 in158.5 mm |
| Dimension M | 3.72 in94.5 mm |
| Dimension R | -0.03 in-0.8 mm |
| Dimension S | 6.030 in153.20 mm |
| C0 - Static Load | 212000 lb945 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 170000 lb757 kN |
| e - Geometry Factor | 0.26 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.62 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.90 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1500 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0050 in0.127 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0037 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0057 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0037 in0.095 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0057 in0.145 mm |