  • E/PF/TRB/45MM/ECC
E/PF/TRB/45MM/ECC Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
E/PF/TRB/45MM/ECC interchange LOYAL E/PF/TRB/45MM/ECC
E/PF/TRB/45MM/ECC cross reference LOYAL E/PF/TRB/45MM/ECC
E/PF/TRB/45MM/ECC Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/PF/TRB/45MM/ECC
d: 3.18
D: 2.64
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 10 lb
Width: 0883450504812
Size: 1.772 in45 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 3050 rpm
UPC Code: 1.83
Shaft Size Type: 8400 lb
Shaft Size 1.772 in45 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight10 lb
UPC Code0883450504812
Type E Closed Cover NumberEUC-D
Nose Diameter4.36 in
Nose Bore Diameter3.5 in
Dimension B 3-1/2 in
Dimension H 6-3/8 in
Dimension A 2-29/32 in
Dimension N23.800 in
Dimension J 5-3/8 in
Dimension A3 1-3/16 in
Bolt Diameter 7/16 in
Dimension E 1-9/16 in
Dimension D 14-1/2 in
Dimension d1 3-7/16 in
Dimension Ac 3.88825 in
Dimension d2 4.196 in