  • TAFC26K115S
TAFC26K115S interchange timken TAFC26K115S
TAFC26K115S cross reference timken TAFC26K115S
TAFC26K115S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: TAFC26K115S
d: 3.61
D: 2.43
B: 94 lb42.6 Kg
r(min): 0.0040 in0.102 mm
r1(min): 115 mm
Width: Metric
Size: 0.0063 in0.160 mm
Weight: 0.0079 in0.201 mm
Bearing Number: 1500 rpm
Housing Construction: 700 rpm
UPC Code: 400 rpm
Shaft Size Type: Tapered Adapter
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  115 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleTapered Adapter
Weight94 lb42.6 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC13.98 in355.1 mm
Dimension A16.2 in411.5 mm
Dimension C6.50 in165.1 mm
Dimension D11.417 in290.000 mm
Dimension E9.88 in251.0 mm
Dimension F11.75 in298.5 mm
Dimension H1.26 in32.0 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension G1.65 in41.91 mm
Dimension L5.14 in130.6 mm
Dimension M2.83 in71.9 mm
Dimension N4.500 in114.3 mm
Dimension S4.760 in120.90 mm
C0 - Static Load212000 lb945 kN
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
e - Geometry Factor0.28
Y1 - Geometry Factor2.43
Y2 - Geometry Factor3.61
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0040 in0.102 mm
Pre Install Clearance Min0.0063 in0.160 mm
Pre Install Clearance Max0.0079 in0.201 mm
Int Radial Clearance Reduction Min0.0025 in0.064 mm
Int Radial Clearance Reduction Max0.0035 in0.089 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Min0.035 in0.9 mm