  • TAFC15K065S
TAFC15K065S interchange timken TAFC15K065S
TAFC15K065S cross reference timken TAFC15K065S
TAFC15K065S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: TAFC15K065S
d: 4.08
D: 2.74
B: 25 lb11.3 Kg
r(min): 0.0035 in0.089 mm
r1(min): 65 mm
Width: Metric
Size: 0.0037 in0.095 mm
Weight: 0.0047 in0.120 mm
Bearing Number: 2900 rpm
Housing Construction: 1600 rpm
UPC Code: 1300 rpm
Shaft Size Type: Tapered Adapter
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22215
Shaft Size  65 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleTapered Adapter
Weight25 lb11.3 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC8.47 in215.1 mm
Dimension A10.04 in255 mm
Dimension C3.86 in98 mm
Dimension D6.690 in169.90 mm
Dimension E6.000 in152.4 mm
Dimension F7.56 in192.00 mm
Dimension H0.94 in23.9 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension G1 in25.4 mm
Dimension L3.09 in78.5 mm
Dimension M1.73 in43.9 mm
Dimension N2.550 in64.80 mm
Dimension S2.87 in72.9 mm
C0 - Static Load54100 lb240 kN
C - Dynamic Load (Basic)49900 lb222 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.74
Y2 - Geometry Factor4.08
Oil Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Oil Lubrication - T Seal2900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Grease Lubrication - T Seal2400 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0035 in0.089 mm
Pre Install Clearance Min0.0037 in0.095 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm
Int Radial Clearance Reduction Min0.0015 in0.038 mm
Int Radial Clearance Reduction Max0.0020 in0.051 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Min0.022 in0.6 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Max0.03 in0.8 mm
Post Install Int Radial Clearance Min0.0017 in0.043 mm