  • DVF13K060S
DVF13K060S interchange timken DVF13K060S
DVF13K060S cross reference timken DVF13K060S
DVF13K060S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: DVF13K060S
d: 3.71
D: 2.49
B: 15.0 lb6.8 Kg
r(min): 0.0030 in0.076 mm
r1(min): 60 mm
Width: Metric
Size: 0.0030 in0.075 mm
Weight: 0.0037 in0.094 mm
Bearing Number: 3200 rpm
Housing Construction: 1800 rpm
UPC Code: 1500 rpm
Shaft Size Type: Tapered Adapter
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22213
Shaft Size  60 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleTapered Adapter
Weight15.0 lb6.8 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC6.89 in175.0 mm
Dimension C3.35 in85.1 mm
Dimension D5.430 in137.90 mm
Dimension E4.88 in124.0 mm
Dimension F6.19 in157.2 mm
Dimension H1.00 in25.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L2.79 in70.8 mm
Dimension M1.56 in39.6 mm
Dimension N2.630 in66.80 mm
Dimension S2.56 in65 mm
C0 - Static Load48600 lb216 kN
C - Dynamic Load (Basic)46400 lb206 kN
e - Geometry Factor0.27
Y1 - Geometry Factor2.49
Y2 - Geometry Factor3.71
Oil Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Oil Lubrication - T Seal3200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Grease Lubrication - T Seal2800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.094 mm
Int Radial Clearance Reduction Min0.0012 in0.030 mm
Int Radial Clearance Reduction Max0.0015 in0.038 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Min0.018 in0.5 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Max0.022 in0.6 mm
Post Install Int Radial Clearance Min0.0015 in0.038 mm