- QVFK20V090S
| QVFK20V090S interchange timken QVFK20V090S | |
| QVFK20V090S cross reference timken QVFK20V090S | |
| QVFK20V090S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVFK20V090S |
| d: | 4.23 |
| D: | 2.84 |
| B: | 35 lb15.90 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 90 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0043 in0.110 mm |
| Bearing Number: | 0.0055 in0.140 mm |
| Housing Construction: | 2000 rpm |
| UPC Code: | 1200 rpm |
| Shaft Size Type: | 900 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22220 |
| Shaft Size | 90 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 35 lb15.90 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 11.75 in298.5 mm |
| Dimension C | 4.9 in124.5 mm |
| Dimension D | 8.5000 in215.900 mm |
| Dimension E | 8.31 in211.1 mm |
| Dimension F | 10.56 in268.2 mm |
| Dimension H | 1.50 in38.1 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.875 in24 mm |
| Dimension L | 4.46 in113.3 mm |
| Dimension L Exp | 4.54 in115.3 mm |
| Dimension L Fix | 4.46 in113.3 mm |
| Dimension N | 4.060 in103.10 mm |
| Dimension RV | 0.71 in18 mm |
| Dimension SV | 3.75 in95.3 mm |
| C0 - Static Load | 113000 lb502 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 97700 lb435 kN |
| e - Geometry Factor | 0.26 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.84 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.23 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1200 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 900 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0043 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0055 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0043 in0.110 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0055 in0.140 mm |