  • QVVPH13V055S
QVVPH13V055S interchange timken QVVPH13V055S
QVVPH13V055S cross reference timken QVVPH13V055S
QVVPH13V055S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVPH13V055S
d: 4.15
D: 2.79
B: 25 lb11.3 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 55 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.076 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.094 mm
Housing Construction: 3200 rpm
UPC Code: 1800 rpm
Shaft Size Type: 1500 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22213
Shaft Size  55 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight25 lb11.3 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A3.00 in76.2 mm
Dimension B5.95 in151.1 mm
Dimension C3.16 in80.3 mm
Dimension D Max8.56 in217.4 mm
Dimension D Min7.18 in182.4 mm
Dimension E2.00 in50.8 mm
Dimension F10.31 in261.9 mm
Dimension G3.2500 in82.60 mm
Dimension H1.23 in31.2 mm
Dimension J (Bolt Size)0.500 in12 mm
Dimension L3.64 in92.5 mm
Dimension RVV0.67 in17.0 mm
Dimension SVV4.02 in102.1 mm
C - Dynamic Load (Basic)46400 lb206 kN
C0 - Static Load48600 lb216 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.79
Y2 - Geometry Factor4.15
Oil Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Oil Lubrication - T Seal3200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Grease Lubrication - T Seal2800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.076 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.094 mm