- QVFC20V080S
| QVFC20V080S interchange timken QVFC20V080S | |
| QVFC20V080S cross reference timken QVFC20V080S | |
| QVFC20V080S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVFC20V080S |
| d: | 4.23 |
| D: | 2.84 |
| B: | 40.0 lb18.1 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 80 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0043 in0.110 mm |
| Bearing Number: | 0.0055 in0.140 mm |
| Housing Construction: | 2000 rpm |
| UPC Code: | 1200 rpm |
| Shaft Size Type: | 900 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22220 |
| Shaft Size | 80 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 40.0 lb18.1 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 11.02 in279.9 mm |
| Dimension A | 13 in330.2 mm |
| Dimension C | 4.9 in124.5 mm |
| Dimension D | 9.060 in230.10 mm |
| Dimension E | 7.79 in197.9 mm |
| Dimension F | 9.76 in247.9 mm |
| Dimension H | 1.13 in28.7 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.75 in20 mm |
| Dimension G | 1.25 in31.75 mm |
| Dimension L | 4.14 in105.2 mm |
| Dimension N | 3.710 in94.20 mm |
| Dimension RV | 0.38 in9.7 mm |
| Dimension SV | 3.75 in95.3 mm |
| C0 - Static Load | 113000 lb502 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 97700 lb435 kN |
| e - Geometry Factor | 0.26 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.84 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.23 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1200 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 900 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0043 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0055 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0043 in0.110 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0055 in0.140 mm |