  • QVVPF22V100S
QVVPF22V100S interchange timken QVVPF22V100S
QVVPF22V100S cross reference timken QVVPF22V100S
QVVPF22V100S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVPF22V100S
d: 4.06
D: 2.73
B: 67 lb30.400 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 100 mm
Size: Metric
Weight: 0.0053 in0.135 mm
Bearing Number: 0.0067 in0.170 mm
Housing Construction: 1700 rpm
UPC Code: 900 rpm
Shaft Size Type: 600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22222
Shaft Size  100 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight67 lb30.400 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A4.25 in108.0 mm
Dimension B8.780 in223 mm
Dimension C5.5 in139.7 mm
Dimension D Max13.38 in339.9 mm
Dimension D Min10.88 in276.4 mm
Dimension E2.25 in57.2 mm
Dimension F14.88 in378.0 mm
Dimension G4.310 in109.50 mm
Dimension H1.40 in35.6 mm
Dimension J (Bolt Size)0.750 in20 mm
Dimension L4.72 in119.9 mm
Dimension RVV0.58 in14.7 mm
Dimension SVV5.13 in130.3 mm
C - Dynamic Load (Basic)125000 lb555 kN
C0 - Static Load147000 lb653 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.73
Y2 - Geometry Factor4.06
Oil Lubrication - M/N Seal900 rpm
Oil Lubrication - T Seal1700 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal900 rpm
Grease Lubrication - T Seal1200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0053 in0.135 mm
Pre Install Clearance Max0.0067 in0.170 mm