- QVVPF16V300S
| QVVPF16V300S interchange timken QVVPF16V300S | |
| QVVPF16V300S cross reference timken QVVPF16V300S | |
| QVVPF16V300S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVPF16V300S |
| d: | 4.67 |
| D: | 3.14 |
| B: | 27 lb12.2 Kg |
| r1(min): | 0.0020 in0.051 mm |
| Width: | 3 in |
| Size: | Imperial |
| Weight: | 0.0037 in0.095 mm |
| Bearing Number: | 0.0047 in0.120 mm |
| Housing Construction: | 2650 rpm |
| UPC Code: | 1500 rpm |
| Shaft Size Type: | 1200 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22216 |
| Shaft Size | 3 in |
| Shaft Size Type | Imperial |
| Locking Style | Double V-Lock |
| Weight | 27 lb12.2 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 3.25 in82.6 mm |
| Dimension B | 6.59 in167.4 mm |
| Dimension C | 4.19 in106.4 mm |
| Dimension D Max | 9.10 in231.1 mm |
| Dimension D Min | 7.60 in193.0 mm |
| Dimension E | 1.88 in47.8 mm |
| Dimension F | 10.44 in265.2 mm |
| Dimension G | 3.130 in79.50 mm |
| Dimension H | 1.29 in32.8 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension L | 3.66 in93 mm |
| Dimension RVV | 0.60 in15.2 mm |
| Dimension SVV | 4.18 in106.2 mm |
| C - Dynamic Load (Basic) | 57200 lb254 kN |
| C0 - Static Load | 62500 lb278 kN |
| e - Geometry Factor | 0.22 |
| Y1 - Geometry Factor | 3.14 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.67 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1500 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2650 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1500 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1150 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0020 in0.051 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0037 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0047 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0037 in0.095 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0047 in0.120 mm |