  • TAPN26K115S
TAPN26K115S interchange timken TAPN26K115S
TAPN26K115S cross reference timken TAPN26K115S
TAPN26K115S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: TAPN26K115S
d: 3.90
D: 2.62
B: 136 lb61.70 Kg
r1(min): 0.0040 in0.102 mm
Width: 115 mm
Size: Metric
Weight: 0.0063 in0.160 mm
Bearing Number: 0.0079 in0.201 mm
Housing Construction: 1500 rpm
UPC Code: 700 rpm
Shaft Size Type: 400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  115 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleTapered Adapter
Weight136 lb61.70 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A5.91 in150.0 mm
Dimension B11.09 in281.7 mm
Dimension C6.50 in165.1 mm
Dimension D Max15.75 in400.1 mm
Dimension D Min14.46 in367.3 mm
Dimension F17.50 in444.5 mm
Dimension G5.040 in128.00 mm
Dimension H1.94 in49.3 mm
Dimension J (Bolt Size)1.000 in24 mm
Dimension L5.35 in135.9 mm
Dimension M2.83 in71.9 mm
Dimension S4.760 in120.90 mm
C0 - Static Load212000 lb945 kN
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.62
Y2 - Geometry Factor3.90
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0040 in0.102 mm
Pre Install Clearance Min0.0063 in0.160 mm
Pre Install Clearance Max0.0079 in0.201 mm
Int Radial Clearance Reduction Min0.0025 in0.064 mm
Int Radial Clearance Reduction Max0.0035 in0.089 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Min0.035 in0.9 mm