- TAPKT13K060S
| TAPKT13K060S interchange timken TAPKT13K060S | |
| TAPKT13K060S cross reference timken TAPKT13K060S | |
| TAPKT13K060S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TAPKT13K060S |
| d: | 4.15 |
| D: | 2.79 |
| B: | 22.00 lb10.00 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 60 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0037 in0.094 mm |
| Housing Construction: | 3200 rpm |
| UPC Code: | 1800 rpm |
| Shaft Size Type: | 1500 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22213 |
| Shaft Size | 60 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Tapered Adapter |
| Weight | 22.00 lb10.00 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 3.00 in76.2 mm |
| Dimension B | 6.05 in153.7 mm |
| Dimension C | 3.35 in85.1 mm |
| Dimension D Max | 8.78 in223.0 mm |
| Dimension D Min | 7.66 in194.6 mm |
| Dimension F | 11.25 in285.8 mm |
| Dimension G | 2.900 in73.70 mm |
| Dimension H | 1.38 in35.1 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.750 in20 mm |
| Dimension L | 3.01 in76.5 mm |
| Dimension M | 1.56 in39.6 mm |
| Dimension S | 2.56 in65 mm |
| C0 - Static Load | 48600 lb216 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 46400 lb206 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.79 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.15 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2800 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0037 in0.094 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Min | 0.0012 in0.030 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Max | 0.0015 in0.038 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Min | 0.018 in0.5 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Max | 0.022 in0.6 mm |
| Post Install Int Radial Clearance Min | 0.0015 in0.038 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| UCF205 | 1.80 lb0.8 Kg | 087796073531 | 95.00 mm3.740 in | 1765 lbf7850 N | 25 mm | Set Screw Locking |