  • TAPN17K075S
TAPN17K075S interchange timken TAPN17K075S
TAPN17K075S cross reference timken TAPN17K075S
TAPN17K075S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: TAPN17K075S
d: 4.57
D: 3.07
B: 33 lb15.00 Kg
r1(min): 0.0040 in0.102 mm
Width: 75 mm
Size: Metric
Weight: 0.0043 in0.110 mm
Bearing Number: 0.0055 in0.140 mm
Housing Construction: 2400 rpm
UPC Code: 1400 rpm
Shaft Size Type: 1100 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22217
Shaft Size  75 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleTapered Adapter
Weight33 lb15.00 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A3.75 in95.3 mm
Dimension B7.32 in185.9 mm
Dimension C4.33 in110 mm
Dimension D Max11.00 in279.4 mm
Dimension D Min9.50 in241.3 mm
Dimension F12.63 in320.8 mm
Dimension G3.0000 in76.200 mm
Dimension H1.33 in33.8 mm
Dimension J (Bolt Size)0.750 in20 mm
Dimension L3.47 in88.1 mm
Dimension M1.96 in49.8 mm
Dimension S3.23 in82 mm
C0 - Static Load71900 lb320 kN
C - Dynamic Load (Basic)66900 lb297 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.07
Y2 - Geometry Factor4.57
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1100 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1100 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0040 in0.102 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0043
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0055
Pre Install Clearance Min0.0043 in0.110 mm
Pre Install Clearance Max0.0055 in0.140 mm
Int Radial Clearance Reduction Min0.0018 in0.046 mm
Int Radial Clearance Reduction Max0.0025 in0.064 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Min0.027 in0.7 mm