- TAPA22K100S
| TAPA22K100S interchange timken TAPA22K100S | |
| TAPA22K100S cross reference timken TAPA22K100S | |
| TAPA22K100S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TAPA22K100S |
| d: | 4.06 |
| D: | 2.73 |
| B: | 84 lb38.1 Kg |
| r1(min): | 0.0040 in0.102 mm |
| Width: | 100 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0053 in0.135 mm |
| Bearing Number: | 0.0067 in0.170 mm |
| Housing Construction: | 1700 rpm |
| UPC Code: | 900 rpm |
| Shaft Size Type: | 600 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22222 |
| Shaft Size | 100 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Tapered Adapter |
| Weight | 84 lb38.1 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 4.94 in125.5 mm |
| Dimension B | 9.47 in240.5 mm |
| Dimension C | 5.71 in145 mm |
| Dimension D Max | 14.50 in368.3 mm |
| Dimension D Min | 12.50 in317.5 mm |
| Dimension F | 16.00 in406.4 mm |
| Dimension G | 3.960 in100.60 mm |
| Dimension H | 2.00 in50.8 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.875 in24 mm |
| Dimension L | 4.47 in113.5 mm |
| Dimension M | 2.48 in63 mm |
| Dimension S | 4.13 in104.9 mm |
| C0 - Static Load | 147000 lb653 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 125000 lb555 kN |
| e - Geometry Factor | 0.25 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.73 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.06 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 900 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1700 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 600 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 600 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0040 in0.102 mm |
| Pre Install Clearance Min | 0.0053 in0.135 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0067 in0.170 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Min | 0.0020 in0.051 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Max | 0.0028 in0.071 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Min | 0.03 in0.8 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| H3124 | 2.64 Kg | M120x2 | MB24 | KM24 | 88.00 mm | 155 mm |
| M-32161 | M-32161 | 50.800 | 60.325 | 21.50 | 57.50 | 138.00 |
| C 4036 V | 430 | - | - | 180.000 | 196.000 | 2120.000 |
| X32312MN/Y32312M | 48.500 mm1.9094 in | 32312M | 2.54 mm0.1 in | 3.050 mm0.12 in | 94.1 | METRIC |
| HJ 2228 EC | HJ 2228 EC | 140.000 | - | - | - | - |
| NAST 50 | 50 | NAST 50 | 635.0 | 90 | 38900 | 71700 |
| SCJ 45 | 4.94 lb2.24 Kg | 136.5 mm5.374 in | 136.5 mm5.374 in | 4600 lbf20500 N | 1.772 in45 mm | Standard |
Heavy Duty Parts and Service - FleetPride
Product|USA TIMKEN GROUP LTD.
Site Map - Nationwide Bearing Co Ltd
TAPA22K100S - Tapered Adapter Two-Bolt Pillow Block
TIMKEN® SPHERICAL ROLLER BEARING SOLID-BLOCK ...
Timken® SPHeRiCAL ROLLeR BeARinG SOLiD - StudyLib
TAPA, TAPN, TAPKT spherical roller bearing two-bolt pillow block ...
Timken steel housed units en by ERIKS Nederland - Issuu
Weight: Imperial
Bearing Number: 3.90
Housing Construction: 2.62
UPC Code: 136 lb61.70 Kg
Full Timken Part Number: 0.0040 in0.102 mm
Weight: Metric
Bearing Number: 4.06
Housing Construction: 2.73
UPC Code: 74 lb33.60 Kg
Weight: Metric
Bearing Number: 4.24
Housing Construction: 2.85
UPC Code: 65 lb29.50 Kg
Weight: Imperial
Bearing Number: 4.67
Housing Construction: 3.14
UPC Code: 23 lb10.40 Kg
Full Timken Part Number: 0.0035 in0.089 mm