- QAFL15A070S
| QAFL15A070S interchange timken QAFL15A070S | |
| QAFL15A070S cross reference timken QAFL15A070S | |
| QAFL15A070S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QAFL15A070S |
| d: | 4.48 |
| D: | 3.01 |
| B: | 23 lb10.40 Kg |
| r1(min): | 0.0020 in0.051 mm |
| Width: | 70 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0020 in0.050 mm |
| Bearing Number: | 0.0031 in0.080 mm |
| Housing Construction: | 2900 rpm |
| UPC Code: | 1600 rpm |
| Shaft Size Type: | 1300 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22215 |
| Shaft Size | 70 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single Concentric |
| Weight | 23 lb10.40 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 7.88 in200.2 mm |
| Dimension C | 4.50 in114.3 mm |
| Dimension D | 6.630 in168.40 mm |
| Dimension E | 5.56 in141.2 mm |
| Dimension F | 7.19 in182.6 mm |
| Dimension H | 1.06 in26.9 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.75 in20 mm |
| Dimension KA | 1.25 in31.8 mm |
| Dimension L Exp | 3.85 in97.8 mm |
| Dimension L Fix | 3.77 in95.8 mm |
| Dimension M | 2.37 in60.2 mm |
| Dimension N | 2.930 in74.40 mm |
| Dimension RA | 0.15 in3.8 mm |
| Dimension SA | 3.62 in91.9 mm |
| C0 - Static Load | 54100 lb240 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 49900 lb222 kN |
| e - Geometry Factor | 0.22 |
| Y1 - Geometry Factor | 3.01 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.48 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2900 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0020 in0.051 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0020 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0031 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0020 in0.050 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0031 in0.080 mm |