  • QVPN22V100S
QVPN22V100S interchange timken QVPN22V100S
QVPN22V100S cross reference timken QVPN22V100S
QVPN22V100S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVPN22V100S
d: 4.06
D: 2.73
B: 84 lb38.1 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 100 mm
Size: Metric
Weight: 0.0053 in0.135 mm
Bearing Number: 0.0067 in0.170 mm
Housing Construction: 1700 rpm
UPC Code: 900 rpm
Shaft Size Type: 600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22222
Shaft Size  100 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight84 lb38.1 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A4.92 in125.0 mm
Dimension B9.47 in240.5 mm
Dimension C5.5 in139.7 mm
Dimension D Max14.50 in368.3 mm
Dimension D Min12.50 in317.5 mm
Dimension F16.00 in406.4 mm
Dimension G3.960 in100.60 mm
Dimension H2.00 in50.8 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension L4.50 in114.3 mm
Dimension RV0.37 in9.4 mm
Dimension SV4.13 in104.9 mm
C0 - Static Load147000 lb653 kN
C - Dynamic Load (Basic)125000 lb555 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.73
Y2 - Geometry Factor4.06
Oil Lubrication - M/N Seal900 rpm
Oil Lubrication - T Seal1700 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal900 rpm
Grease Lubrication - T Seal1200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0053 in0.135 mm
Pre Install Clearance Max0.0067 in0.170 mm