- QVPA26V110S
| QVPA26V110S interchange timken QVPA26V110S | |
| QVPA26V110S cross reference timken QVPA26V110S | |
| QVPA26V110S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVPA26V110S |
| d: | 3.90 |
| D: | 2.62 |
| B: | 136 lb61.70 Kg |
| r1(min): | 0.0050 in0.127 mm |
| Width: | 110 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0053 in0.135 mm |
| Bearing Number: | 0.0067 in0.170 mm |
| Housing Construction: | 1500 rpm |
| UPC Code: | 700 rpm |
| Shaft Size Type: | 400 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22226 |
| Shaft Size | 110 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 136 lb61.70 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 6.00 in152.4 mm |
| Dimension B | 11.18 in284.0 mm |
| Dimension C | 6.88 in174.8 mm |
| Dimension D Max | 15.75 in400.1 mm |
| Dimension D Min | 14.25 in362.0 mm |
| Dimension F | 17.50 in444.5 mm |
| Dimension G | 5.040 in128.00 mm |
| Dimension H | 2.04 in51.8 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 1.000 in24 mm |
| Dimension L | 6.03 in153.2 mm |
| Dimension RV | 0.22 in5.6 mm |
| Dimension SV | 5.82 in147.8 mm |
| C0 - Static Load | 212000 lb945 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 170000 lb757 kN |
| e - Geometry Factor | 0.26 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.62 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.90 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1500 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0050 in0.127 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0053 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0067 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0053 in0.135 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0067 in0.170 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RAK 11/16 | 1.001 lb0.454 Kg | 1.189 in30.2 mm | 123.8 mm4.874 in | 53.2 mm2.094 in | 1070 lbf4700 N | 11/16 in17.5 mm |