  • QMF09J040S
QMF09J040S interchange timken | QM Bearings/Timken Group QMF09J040S
QMF09J040S cross reference timken | QM Bearings/Timken Group QMF09J040S
QMF09J040S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMF09J040S
d: 3.72
D: 2.5
B: 11.0 lb5.0 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 40 mm
Size: Metric
Weight: 0.0014 in0.035 mm
Bearing Number: 0.0022 in0.055 mm
Housing Construction: 4500 rpm
UPC Code: 2700 rpm
Shaft Size Type: 1950 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22209
Shaft Size  40 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight11.0 lb5.0 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC5.84 in148.3 mm
Dimension C2.63 in66.8 mm
Dimension D4.660 in118.40 mm
Dimension E4.13 in104.9 mm
Dimension F5.38 in136.7 mm
Dimension H0.88 in22.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.5 in12 mm
Dimension K1 in25.4 mm
Dimension L Exp3.21 in81.5 mm
Dimension L Fix3.13 in79.5 mm
Dimension M1.88 in47.8 mm
Dimension N2.500 in63.5 mm
Dimension R0.25 in6.4 mm
Dimension S2.880 in73.20 mm
C0 - Static Load24200 lb108 kN
C - Dynamic Load (Basic)24500 lb109 kN
e - Geometry Factor0.27
Y1 - Geometry Factor2.5
Y2 - Geometry Factor3.72
Oil Lubrication - M/N Seal2700 rpm
Oil Lubrication - T Seal4500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1950 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2700 rpm
Grease Lubrication - T Seal4000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1950 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0014
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0022
Pre Install Clearance Min0.0014 in0.035 mm
Pre Install Clearance Max0.0022 in0.055 mm