  • QVP19V090S
QVP19V090S interchange timken QVP19V090S
QVP19V090S cross reference timken QVP19V090S
QVP19V090S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVP19V090S
d: 4.29
D: 2.88
B: 45 lb20.40 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 90 mm
Size: Metric
Weight: 0.0043 in0.110 mm
Bearing Number: 0.0055 in0.140 mm
Housing Construction: 2200 rpm
UPC Code: 1300 rpm
Shaft Size Type: 1000 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22219
Shaft Size  90 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight45 lb20.40 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A3.75 in95.3 mm
Dimension B7.69 in195.3 mm
Dimension C4.9 in124.5 mm
Dimension D Max11.25 in285.8 mm
Dimension D Min9.38 in238.3 mm
Dimension F13.50 in342.9 mm
Dimension G3.410 in86.60 mm
Dimension H1.88 in47.8 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension L4.02 in102.1 mm
Dimension RV0.23 in5.8 mm
Dimension SV3.69 in93.7 mm
C0 - Static Load99000 lb441 kN
C - Dynamic Load (Basic)86600 lb385 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.88
Y2 - Geometry Factor4.29
Oil Lubrication - M/N Seal1300 rpm
Oil Lubrication - T Seal2200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1300 rpm
Grease Lubrication - T Seal1800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal950 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0043
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0055
Pre Install Clearance Min0.0043 in0.110 mm
Pre Install Clearance Max0.0055 in0.140 mm