- QVFY11V050S
| QVFY11V050S interchange timken QVFY11V050S | |
| QVFY11V050S cross reference timken QVFY11V050S | |
| QVFY11V050S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVFY11V050S |
| d: | 4.40 |
| D: | 2.95 |
| B: | 12 lb5.4 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 50 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.075 mm0.0030 in |
| Bearing Number: | 0.094 mm0.0037 in |
| Housing Construction: | 3800 rpm |
| UPC Code: | 2200 rpm |
| Shaft Size Type: | 1800 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22211 |
| Shaft Size | 50 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 12 lb5.4 Kg |
| Housing Construction | Round Flange |
| Dimension BC | 5.75 in146.1 mm |
| Dimension C | 2.990 in75.90 mm |
| Dimension D | 4.54 in115.3 mm |
| Dimension E | 4.07 in103.4 mm |
| Dimension F | 7 in177.8 mm |
| Dimension H | 0.75 in19.1 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.5 in12 mm |
| Dimension L Exp | 3.17 in80.5 mm |
| Dimension L Fix | 3.09 in78.5 mm |
| Dimension N | 2.300 in58.40 mm |
| Dimension RV | 0.06 in1.5 mm |
| Dimension SV | 3.14 in79.8 mm |
| C0 - Static Load | 31900 lb142 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 31400 lb140 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.95 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.40 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3800 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1600 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0037 |
| Pre Install Clearance Min | 0.075 mm0.0030 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.094 mm0.0037 in |