- QASN18A080S
| QASN18A080S interchange timken QASN18A080S | |
| QASN18A080S cross reference timken QASN18A080S | |
| QASN18A080S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QASN18A080S |
| d: | 4.31 |
| D: | 2.90 |
| B: | 56 lb25.5 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 80 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0024 in0.060 mm |
| Bearing Number: | 0.0039 in0.100 mm |
| Housing Construction: | 2400 rpm |
| UPC Code: | 1400 rpm |
| Shaft Size Type: | 1000 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22218 |
| Shaft Size | 80 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single Concentric |
| Weight | 56 lb25.5 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 3.94 in100.0 mm |
| Dimension B | 7.87 in200.00 mm |
| Dimension C | 5.12 in130 mm |
| Dimension D Max | 11.50 in292.0 mm |
| Dimension D Min | 10.98 in279.0 mm |
| Dimension F | 13.58 in345.00 mm |
| Dimension G | 3.390 in86.00 mm |
| Dimension H | 1.54 in39.0 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.750 in20 mm |
| Dimension KA | 1.46 in37.0 mm |
| Dimension L | 4.29 in109.0 mm |
| Dimension M | 2.60 in66.0 mm |
| Dimension RA | 0.24 in6.0 mm |
| Dimension SA | 4.02 in102.0 mm |
| C0 - Static Load | 87200 lb388 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 79700 lb355 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.90 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.31 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0024 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0039 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0024 in0.060 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0039 in0.100 mm |