  • QVVPL12V055S
QVVPL12V055S interchange timken QVVPL12V055S
QVVPL12V055S cross reference timken QVVPL12V055S
QVVPL12V055S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVPL12V055S
d: 4.23
D: 2.84
B: 17.0 lb7.7 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 55 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.094 mm
Housing Construction: 3500 rpm
UPC Code: 2000 rpm
Shaft Size Type: 1650 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22212
Shaft Size  55 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight17.0 lb7.7 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A2.50 in63.5 mm
Dimension B5.25 in133.4 mm
Dimension C3.16 in80.3 mm
Dimension D Max7.06 in179.3 mm
Dimension D Min6.50 in165.1 mm
Dimension F8.88 in225.6 mm
Dimension G2.580 in65.50 mm
Dimension H1.25 in31.8 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L3.3 in83.8 mm
Dimension RVV0.72 in18.3 mm
Dimension SVV4.02 in102.1 mm
C - Dynamic Load (Basic)38100 lb169 kN
C0 - Static Load39000 lb174 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.84
Y2 - Geometry Factor4.23
Oil Lubrication - M/N Seal2000 rpm
Oil Lubrication - T Seal3500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1650 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2000 rpm
Grease Lubrication - T Seal3000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1550 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.094 mm