- QVVPA13V055S
| QVVPA13V055S interchange timken QVVPA13V055S | |
| QVVPA13V055S cross reference timken QVVPA13V055S | |
| QVVPA13V055S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVPA13V055S |
| d: | 4.15 |
| D: | 2.79 |
| B: | 23 lb10.40 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 55 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0037 in0.094 mm |
| Housing Construction: | 3200 rpm |
| UPC Code: | 1800 rpm |
| Shaft Size Type: | 1500 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22213 |
| Shaft Size | 55 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double V-Lock |
| Weight | 23 lb10.40 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 3.00 in76.2 mm |
| Dimension B | 5.95 in151.1 mm |
| Dimension C | 3.16 in80.3 mm |
| Dimension D Max | 9.20 in233.7 mm |
| Dimension D Min | 7.20 in182.9 mm |
| Dimension F | 10.31 in261.9 mm |
| Dimension G | 2.700 in68.60 mm |
| Dimension H | 1.23 in31.2 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension L | 3.36 in85.3 mm |
| Dimension RVV | 0.66 in16.8 mm |
| Dimension SVV | 4.02 in102.1 mm |
| C - Dynamic Load (Basic) | 46400 lb206 kN |
| C0 - Static Load | 48600 lb216 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.79 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.15 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2800 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0037 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0037 in0.094 mm |