  • QVVFB20V080S
QVVFB20V080S interchange timken QVVFB20V080S
QVVFB20V080S cross reference timken QVVFB20V080S
QVVFB20V080S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVFB20V080S
d: 4.23
D: 2.84
B: 40.0 lb18.1 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 80 mm
Size: Metric
Weight: 0.0043 in0.110 mm
Bearing Number: 0.0055 in0.140 mm
Housing Construction: 2000 rpm
UPC Code: 1200 rpm
Shaft Size Type: 900 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22220
Shaft Size  80 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight40.0 lb18.1 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC11.02 in279.9 mm
Dimension A13 in330.2 mm
Dimension C4.9 in124.5 mm
Dimension D9.060 in230.10 mm
Dimension E7.79 in197.9 mm
Dimension F9.76 in247.9 mm
Dimension H1.13 in28.7 mm
Dimension J (Bolt Size)0.75 in20 mm
Dimension G1.25 in31.75 mm
Dimension L4.2 in106.7 mm
Dimension N3.710 in94.20 mm
Dimension RVV0.43 in10.9 mm
Dimension SVV4.62 in117.3 mm
C - Dynamic Load (Basic)97700 lb435 kN
C0 - Static Load113000 lb502 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.84
Y2 - Geometry Factor4.23
Oil Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Oil Lubrication - T Seal2000 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Grease Lubrication - T Seal1600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0043
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0055
Pre Install Clearance Min0.0043 in0.110 mm
Pre Install Clearance Max0.0055 in0.140 mm