  • QMSN10J050S
QMSN10J050S interchange timken QMSN10J050S
QMSN10J050S cross reference timken QMSN10J050S
QMSN10J050S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMSN10J050S
d: 4.23
D: 2.84
B: 28 lb12.7 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 50 mm
Size: Metric
Weight: 0.0016 in0.040 mm
Bearing Number: 0.0026 in0.065 mm
Housing Construction: 4200 rpm
UPC Code: 2400 rpm
Shaft Size Type: 1800 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22210
Shaft Size  50 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight28 lb12.7 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A2.76 in70.0 mm
Dimension B5.35 in136.0 mm
Dimension C2.76 in70.0 mm
Dimension D Max8.50 in216.0 mm
Dimension D Min7.20 in183.0 mm
Dimension F10.00 in254.0 mm
Dimension G2.680 in68.00 mm
Dimension H0.98 in25.0 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension K0.98 in25.0 mm
Dimension L3.23 in82.0 mm
Dimension M1.89 in48 mm
Dimension R0.35 in9.0 mm
Dimension S2.87 in73.00 mm
C0 - Static Load26600 lb118 kN
C - Dynamic Load (Basic)26300 lb117 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.84
Y2 - Geometry Factor4.23
Oil Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Oil Lubrication - T Seal4200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2400 rpm
Grease Lubrication - T Seal3550 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm