  • QMSN09J045S
QMSN09J045S interchange timken QMSN09J045S
QMSN09J045S cross reference timken QMSN09J045S
QMSN09J045S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMSN09J045S
d: 3.93
D: 2.64
B: 23 lb10.5 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 45 mm
Size: Metric
Weight: 0.0014 in0.035 mm
Bearing Number: 0.0022 in0.055 mm
Housing Construction: 4500 rpm
UPC Code: 2700 rpm
Shaft Size Type: 1950 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22209
Shaft Size  45 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight23 lb10.5 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A2.36 in60.0 mm
Dimension B4.370 in111.00 mm
Dimension C2.64 in67.0 mm
Dimension D Max6.89 in175.0 mm
Dimension D Min6.26 in159.0 mm
Dimension F8.07 in205.00 mm
Dimension G2.440 in62.00 mm
Dimension H1.38 in35.0 mm
Dimension J (Bolt Size)0.500 in12 mm
Dimension K0.98 in25.0 mm
Dimension L3.11 in79.0 mm
Dimension M1.89 in48 mm
Dimension R0.24 in6.0 mm
Dimension S2.87 in73.00 mm
C0 - Static Load24200 lb108 kN
C - Dynamic Load (Basic)24500 lb109 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.64
Y2 - Geometry Factor3.93
Oil Lubrication - M/N Seal2700 rpm
Oil Lubrication - T Seal4500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1950 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2700 rpm
Grease Lubrication - T Seal4000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1950 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0014
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0022
Pre Install Clearance Min0.0014 in0.035 mm
Pre Install Clearance Max0.0022 in0.055 mm