  • QVMC17V070S
QVMC17V070S interchange timken QVMC17V070S
QVMC17V070S cross reference timken QVMC17V070S
QVMC17V070S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVMC17V070S
d: 4.57
D: 3.07
B: 26 lb11.80 Kg
r1(min): 0.0020 in0.051 mm
Width: 70 mm
Size: Metric
Weight: 0.0037 in0.095 mm
Bearing Number: 0.0047 in0.120 mm
Housing Construction: 2400 rpm
UPC Code: 1400 rpm
Shaft Size Type: 1100 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22217
Shaft Size  70 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight26 lb11.80 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.594 in15.10 mm
Dimension B1.083 in27.5 mm
Dimension C4.19 in106.4 mm
Dimension D0.281 in7.1 mm
Dimension F6.750 in171.50 mm
Dimension G2.950 in74.90 mm
Dimension L Exp3.67 in93.2 mm
Dimension L Fix3.59 in91.2 mm
Dimension RV0.25 in6.4 mm
Dimension SV3.33 in84.6 mm
C0 - Static Load71900 lb320 kN
C - Dynamic Load (Basic)66900 lb297 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.07
Y2 - Geometry Factor4.57
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1100 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1100 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0037
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0037 in0.095 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm