  • QMPL18J085S
QMPL18J085S interchange timken QMPL18J085S
QMPL18J085S cross reference timken QMPL18J085S
QMPL18J085S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMPL18J085S
d: 4.31
D: 2.90
B: 45 lb20.40 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 85 mm
Size: Metric
Weight: 0.0024 in0.060 mm
Bearing Number: 0.0039 in0.100 mm
Housing Construction: 2400 rpm
UPC Code: 1400 rpm
Shaft Size Type: 1000 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22218
Shaft Size  85 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight45 lb20.40 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A3.75 in95.3 mm
Dimension B7.69 in195.3 mm
Dimension C4.76 in120.9 mm
Dimension D Max10.75 in273.1 mm
Dimension D Min9.25 in235.0 mm
Dimension F13.000 in330.20 mm
Dimension G3.410 in86.60 mm
Dimension H1.88 in47.8 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension K1.44 in36.6 mm
Dimension L4.3 in109.2 mm
Dimension M2.59 in65.8 mm
Dimension R0.28 in7.1 mm
Dimension S4.03 in102.4 mm
C0 - Static Load87200 lb388 kN
C - Dynamic Load (Basic)79700 lb355 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.31
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0024
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0039
Pre Install Clearance Min0.0024 in0.060 mm
Pre Install Clearance Max0.0039 in0.100 mm