  • QAMC18A085S
QAMC18A085S interchange timken QAMC18A085S
QAMC18A085S cross reference timken QAMC18A085S
QAMC18A085S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAMC18A085S
d: 4.31
D: 2.90
B: 26 lb11.80 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 85 mm
Size: Metric
Weight: 0.0024 in0.060 mm
Bearing Number: 0.0039 in0.100 mm
Housing Construction: 2400 rpm
UPC Code: 1400 rpm
Shaft Size Type: 1000 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22218
Shaft Size  85 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle Concentric
Weight26 lb11.80 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.59 in15.00 mm
Dimension B1.06 in26.9 mm
Dimension C5.13 in130.3 mm
Dimension D0.23 in5.8 mm
Dimension F6.750 in171.50 mm
Dimension G3.450 in87.60 mm
Dimension KA1.44 in36.6 mm
Dimension L Exp4.42 in112.3 mm
Dimension L Fix4.34 in110.2 mm
Dimension M2.59 in65.8 mm
Dimension RA0.29 in7.4 mm
Dimension SA4.03 in102.4 mm
C0 - Static Load87200 lb388 kN
C - Dynamic Load (Basic)79700 lb355 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.31
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0024
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0039
Pre Install Clearance Min0.0024 in0.060 mm
Pre Install Clearance Max0.0039 in0.100 mm
No. Weight  Bearing Number  Housing Construction  UPC Code  Shaft Size Type  Full Timken Part Number
LM 162837 F UU AJBoth side Seal (UU)StainlessLM 162837 F UU AJStainless16 -