  • QMMC26J130S
QMMC26J130S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Eccentric Cartridge Block
QMMC26J130S interchange timken QMMC26J130S
QMMC26J130S cross reference timken QMMC26J130S
QMMC26J130S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMMC26J130S
d: 3.90
D: 2.62
B: 70.0 lb31.8 Kg
r(min): 0.0050 in0.127 mm
r1(min): 130 mm
Width: Metric
Size: 0.0037 in0.095 mm
Weight: 0.0057 in0.145 mm
Bearing Number: 1500 rpm
Housing Construction: 700 rpm
UPC Code: 400 rpm
Shaft Size Type: Eccentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  130 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight70.0 lb31.8 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.780 in19.80 mm
Dimension B1.50 in38.1 mm
Dimension C6.89 in175 mm
Dimension D0.31 in7.9 mm
Dimension F10.438 in265.10 mm
Dimension G5.580 in141.70 mm
Dimension K2.31 in58.7 mm
Dimension L Exp6.59 in167.4 mm
Dimension L Fix6.51 in165.4 mm
Dimension M3.73 in94.7 mm
Dimension R0.47 in11.9 mm
Dimension S6.040 in153.40 mm
C0 - Static Load212000 lb945 kN
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.62
Y2 - Geometry Factor3.90
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0037
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0057
Pre Install Clearance Min0.0037 in0.095 mm
Pre Install Clearance Max0.0057 in0.145 mm