  • E/PF/TRB/115MM
E/PF/TRB/115MM Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
E/PF/TRB/115MM interchange LOYAL E/PF/TRB/115MM
E/PF/TRB/115MM cross reference LOYAL E/PF/TRB/115MM
E/PF/TRB/115MM Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/PF/TRB/115MM
d: 1.97
D: 1.63
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 110.000 lb
Width: 053893778747
Size: 4.528 in115 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 1360 rpm
UPC Code: 1.13
Shaft Size Type: 27000 lb
Shaft Size 4.528 in115 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight110.000 lb
UPC Code053893778747
Dimension B 6-3/4 in
Dimension H 13-1/2 in
Dimension A 4-5/8 in
Dimension N25.875 in
Dimension J 11-3/4 in
Dimension A3 1-1/2 in
Bolt Diameter 3/4 in
Dimension E 3 in
Dimension A1 1 in