  • QMSN26J130S
QMSN26J130S interchange timken QMSN26J130S
QMSN26J130S cross reference timken QMSN26J130S
QMSN26J130S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMSN26J130S
d: 3.90
D: 2.62
B: 88 lb40.00 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 130 mm
Size: Metric
Weight: 0.0037 in0.095 mm
Bearing Number: 0.0057 in0.145 mm
Housing Construction: 1500 rpm
UPC Code: 700 rpm
Shaft Size Type: 400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  130 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight88 lb40.00 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A5.91 in150.0 mm
Dimension B11.10 in282.0 mm
Dimension C6.89 in175 mm
Dimension D Max17.13 in435.0 mm
Dimension D Min15.83 in402.0 mm
Dimension F19.69 in500 mm
Dimension G4.450 in113.00 mm
Dimension H1.93 in49.0 mm
Dimension J (Bolt Size)1.250 in30 mm
Dimension K2.28 in58.0 mm
Dimension L5.94 in151.0 mm
Dimension M3.74 in95.0 mm
Dimension R0.08 in2.0 mm
Dimension S6.020 in153.00 mm
C0 - Static Load212000 lb945 kN
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.62
Y2 - Geometry Factor3.90
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0037 in0.095 mm
Pre Install Clearance Max0.0057 in0.145 mm