  • QVVFY22V100S
QVVFY22V100S interchange timken QVVFY22V100S
QVVFY22V100S cross reference timken QVVFY22V100S
QVVFY22V100S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVFY22V100S
d: 3.80
D: 2.55
B: 66 lb29.90 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 100 mm
Size: Metric
Weight: 0.135 mm0.0053 in
Bearing Number: 0.170 mm0.0067 in
Housing Construction: 1700 rpm
UPC Code: 900 rpm
Shaft Size Type: 600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22222
Shaft Size  100 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight66 lb29.90 Kg
Housing ConstructionRound Flange
Dimension BC10.75 in273.1 mm
Dimension C5.5000 in139.70 mm
Dimension D8.76 in222.5 mm
Dimension E7.60 in193.0 mm
Dimension F12.63 in320.8 mm
Dimension H1.13 in28.7 mm
Dimension J (Bolt Size)1 in24 mm
Dimension L Exp4.62 in117.3 mm
Dimension L Fix4.54 in115.3 mm
Dimension N4.060 in103.10 mm
Dimension RVV0.45 in11.4 mm
Dimension SVV4.99 in126.7 mm
C - Dynamic Load (Basic)125000 lb555 kN
C0 - Static Load147000 lb653 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.55
Y2 - Geometry Factor3.80
Oil Lubrication - M/N Seal900 rpm
Oil Lubrication - T Seal1700 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal900 rpm
Grease Lubrication - T Seal1200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.135 mm0.0053 in
Pre Install Clearance Max0.170 mm0.0067 in