- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32216/Y32216
X32216/Y32216 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32216/Y32216 interchange Timken X32216/Y32216 | |
| X32216/Y32216 cross reference Timken X32216/Y32216 | |
| X32216/Y32216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32216/Y32216 |
| d: | 35.250 mm1.3878 in |
| D: | 32216 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 98.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 125.98 mm4.96 in |
| Series: | 93.98 mm3.7 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 133.35 mm5.25 in |
| Design Units: | 88.90 mm3.5 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 140.000 mm5.5118 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4


X32216/Y32216 PDF download