  • QVVFY14V060S
QVVFY14V060S interchange timken QVVFY14V060S
QVVFY14V060S cross reference timken QVVFY14V060S
QVVFY14V060S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVFY14V060S
d: 4.22
D: 2.83
B: 19 lb8.6 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 60 mm
Size: Metric
Weight: 0.075 mm0.0030 in
Bearing Number: 0.094 mm0.0037 in
Housing Construction: 3050 rpm
UPC Code: 1700 rpm
Shaft Size Type: 1400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22214
Shaft Size  60 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight19 lb8.6 Kg
Housing ConstructionRound Flange
Dimension BC6.75 in171.5 mm
Dimension C3.700 in94.00 mm
Dimension D5.75 in146.1 mm
Dimension E4.77 in121.2 mm
Dimension F8.13 in206.5 mm
Dimension H0.94 in23.9 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L Exp3.42 in86.9 mm
Dimension L Fix3.34 in84.8 mm
Dimension N2.850 in72.40 mm
Dimension RVV0.65 in16.5 mm
Dimension SVV3.99 in101.3 mm
C - Dynamic Load (Basic)47800 lb213 kN
C0 - Static Load52000 lb231 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.83
Y2 - Geometry Factor4.22
Oil Lubrication - M/N Seal1700 rpm
Oil Lubrication - T Seal3050 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1700 rpm
Grease Lubrication - T Seal2600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Pre Install Clearance Min0.075 mm0.0030 in
Pre Install Clearance Max0.094 mm0.0037 in