  • QVFY19V090S
QVFY19V090S interchange timken QVFY19V090S
QVFY19V090S cross reference timken QVFY19V090S
QVFY19V090S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVFY19V090S
d: 4.29
D: 2.88
B: 42 lb19.1 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 90 mm
Size: Metric
Weight: 0.110 mm0.0043 in
Bearing Number: 0.140 mm0.0055 in
Housing Construction: 2200 rpm
UPC Code: 1300 rpm
Shaft Size Type: 1000 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22219
Shaft Size  90 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight42 lb19.1 Kg
Housing ConstructionRound Flange
Dimension BC9.50 in241.3 mm
Dimension C4.900 in124.50 mm
Dimension D7.63 in193.8 mm
Dimension E6.72 in170.7 mm
Dimension F11.13 in282.7 mm
Dimension H1.13 in28.7 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension L Exp4.57 in116.1 mm
Dimension L Fix3.87 in98.3 mm
Dimension N3.360 in85.30 mm
Dimension RV0.19 in4.8 mm
Dimension SV3.69 in93.7 mm
C0 - Static Load99000 lb441 kN
C - Dynamic Load (Basic)86600 lb385 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.88
Y2 - Geometry Factor4.29
Oil Lubrication - M/N Seal1300 rpm
Oil Lubrication - T Seal2200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1300 rpm
Grease Lubrication - T Seal1800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal950 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.110 mm0.0043 in
Pre Install Clearance Max0.140 mm0.0055 in