  • QAAPX22A115S
QAAPX22A115S interchange timken QAAPX22A115S
QAAPX22A115S cross reference timken QAAPX22A115S
QAAPX22A115S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAPX22A115S
d: 4.06
D: 2.73
B: 139 lb63.1 Kg
r(min): 0.0050 in0.127 mm
r1(min): 115 mm
Width: Metric
Size: 0.0030 in0.075 mm
Weight: 0.0047 in0.120 mm
Bearing Number: 1700 rpm
Housing Construction: 900 rpm
UPC Code: 600 rpm
Shaft Size Type: Double Concentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22222
Shaft Size  115 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight139 lb63.1 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A5.75 in146.1 mm
Dimension B10.78 in273.8 mm
Dimension C6.29 in159.8 mm
Dimension D Max15.56 in395.2 mm
Dimension D Min13.94 in354.1 mm
Dimension E4.00 in101.6 mm
Dimension F18.500 in469.9 mm
Dimension G6.2500 in158.80 mm
Dimension H1.80 in45.7 mm
Dimension J (Bolt Size)1.000 in24 mm
Dimension L6.25 in158.8 mm
Dimension M3.13 in79.5 mm
Dimension R1.13 in28.7 mm
Dimension S6.25 in158.8 mm
C0 - Static Load147000 lb653 kN
C - Dynamic Load (Basic)125000 lb555 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.73
Y2 - Geometry Factor4.06
Oil Lubrication - M/N Seal900 rpm
Oil Lubrication - T Seal1700 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal900 rpm
Grease Lubrication - T Seal1200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm