  • QAAPX20A100S
QAAPX20A100S interchange timken QAAPX20A100S
QAAPX20A100S cross reference timken QAAPX20A100S
QAAPX20A100S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAPX20A100S
d: 4.24
D: 2.85
B: 99 lb44.9 Kg
r(min): 0.0030 in0.076 mm
r1(min): 100 mm
Width: Metric
Size: 0.0030 in0.075 mm
Weight: 0.0047 in0.120 mm
Bearing Number: 2000 rpm
Housing Construction: 1200 rpm
UPC Code: 900 rpm
Shaft Size Type: Double Concentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22220
Shaft Size  100 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight99 lb44.9 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A5.00 in127.0 mm
Dimension B9.44 in239.8 mm
Dimension C6.00 in152.4 mm
Dimension D Max14.00 in355.6 mm
Dimension D Min12.50 in317.5 mm
Dimension E3.50 in88.9 mm
Dimension F16.75 in425.5 mm
Dimension G5.5000 in139.700 mm
Dimension H1.63 in41.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension L5.71 in145.0 mm
Dimension M2.96 in75.2 mm
Dimension R1.0 in25.4 mm
Dimension S5.92 in150.4 mm
C0 - Static Load113000 lb502 kN
C - Dynamic Load (Basic)97700 lb435 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.85
Y2 - Geometry Factor4.24
Oil Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Oil Lubrication - T Seal2000 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Grease Lubrication - T Seal1600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm