  • QAAMC15A075S
QAAMC15A075S interchange timken QAAMC15A075S
QAAMC15A075S cross reference timken QAAMC15A075S
QAAMC15A075S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAMC15A075S
d: 4.67
D: 3.14
B: 18.000 lb8.2 Kg
r1(min): 0.0020 in0.051 mm
Width: 75 mm
Size: Metric
Weight: 0.0020 in0.050 mm
Bearing Number: 0.0031 in0.080 mm
Housing Construction: 2900 rpm
UPC Code: 1600 rpm
Shaft Size Type: 1300 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22215
Shaft Size  75 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight18.000 lb8.2 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.59 in15.00 mm
Dimension B1.03 in26.2 mm
Dimension C4.29 in109 mm
Dimension D0.25 in6.4 mm
Dimension F5.875 in149.20 mm
Dimension G3.140 in79.80 mm
Dimension L Exp4.04 in102.6 mm
Dimension L Fix3.96 in100.6 mm
Dimension M2.37 in60.2 mm
Dimension RAA0.78 in19.8 mm
Dimension SAA4.74 in120.4 mm
C0 - Static Load54100 lb240 kN
C - Dynamic Load (Basic)49900 lb222 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.14
Y2 - Geometry Factor4.67
Oil Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Oil Lubrication - T Seal2900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Grease Lubrication - T Seal2400 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0020
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0031
Pre Install Clearance Min0.0020 in0.050 mm
Pre Install Clearance Max0.0031 in0.080 mm