  • QAAPX13A065S
QAAPX13A065S interchange timken QAAPX13A065S
QAAPX13A065S cross reference timken QAAPX13A065S
QAAPX13A065S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAPX13A065S
d: 4.15
D: 2.79
B: 29 lb13.20 Kg
r(min): 0.0015 in0.038 mm
r1(min): 65 mm
Width: Metric
Size: 0.0016 in0.040 mm
Weight: 0.0026 in0.065 mm
Bearing Number: 3200 rpm
Housing Construction: 1800 rpm
UPC Code: 1500 rpm
Shaft Size Type: Double Concentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22213
Shaft Size  65 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight29 lb13.20 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A3.00 in76.2 mm
Dimension B6.05 in153.7 mm
Dimension C3.81 in96.8 mm
Dimension D Max9.56 in242.8 mm
Dimension D Min6.94 in176.3 mm
Dimension E2.63 in66.8 mm
Dimension F11.25 in285.8 mm
Dimension G3.880 in98.60 mm
Dimension H1.22 in31.0 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L4.09 in103.9 mm
Dimension M2.15 in54.6 mm
Dimension R0.70 in17.8 mm
Dimension S4.3 in109.2 mm
C0 - Static Load48600 lb216 kN
C - Dynamic Load (Basic)46400 lb206 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.79
Y2 - Geometry Factor4.15
Oil Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Oil Lubrication - T Seal3200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Grease Lubrication - T Seal2800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm