  • QAAPR15A075S
QAAPR15A075S interchange timken QAAPR15A075S
QAAPR15A075S cross reference timken QAAPR15A075S
QAAPR15A075S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAPR15A075S
d: 4.67
D: 3.14
B: 27 lb12.2 Kg
r(min): 0.0020 in0.051 mm
r1(min): 75 mm
Width: Metric
Size: 0.0020 in0.050 mm
Weight: 0.0031 in0.080 mm
Bearing Number: 2900 rpm
Housing Construction: 1600 rpm
UPC Code: 1300 rpm
Shaft Size Type: Double Concentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22215
Shaft Size  75 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight27 lb12.2 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A3.13 in79.5 mm
Dimension B6.47 in164.3 mm
Dimension C4.29 in109 mm
Dimension D Max9.60 in243.8 mm
Dimension D Min8.00 in203.2 mm
Dimension E2.13 in54.1 mm
Dimension F10.83 in275.1 mm
Dimension G3.380 in85.90 mm
Dimension H1.16 in29.5 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L4.02 in102.1 mm
Dimension M2.37 in60.2 mm
Dimension RAA0.88 in22.4 mm
Dimension SAA4.74 in120.4 mm
C0 - Static Load54100 lb240 kN
C - Dynamic Load (Basic)49900 lb222 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.14
Y2 - Geometry Factor4.67
Oil Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Oil Lubrication - T Seal2900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Grease Lubrication - T Seal2400 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0020
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0031
Pre Install Clearance Min0.0020 in0.050 mm
Pre Install Clearance Max0.0031 in0.080 mm