  • QAAPF22A115S
QAAPF22A115S interchange timken QAAPF22A115S
QAAPF22A115S cross reference timken QAAPF22A115S
QAAPF22A115S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAPF22A115S
d: 4.06
D: 2.73
B: 82 lb37.2 Kg
r(min): 0.0050 in0.127 mm
r1(min): 115 mm
Width: Metric
Size: 0.0030 in0.075 mm
Weight: 0.0047 in0.120 mm
Bearing Number: 1700 rpm
Housing Construction: 900 rpm
UPC Code: 600 rpm
Shaft Size Type: Double Concentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22222
Shaft Size  115 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight82 lb37.2 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A4.75 in120.7 mm
Dimension B9.19 in233.4 mm
Dimension C6.3 in160 mm
Dimension D Max14.50 in368.3 mm
Dimension D Min11.88 in301.8 mm
Dimension E2.50 in63.5 mm
Dimension F16.13 in409.7 mm
Dimension G4.7500 in120.70 mm
Dimension H1.58 in40.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.750 in20 mm
Dimension L5.51 in140.0 mm
Dimension M3.13 in79.5 mm
Dimension RAA1.13 in28.7 mm
Dimension SAA6.25 in158.8 mm
C0 - Static Load147000 lb653 kN
C - Dynamic Load (Basic)125000 lb555 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.73
Y2 - Geometry Factor4.06
Oil Lubrication - M/N Seal900 rpm
Oil Lubrication - T Seal1700 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal900 rpm
Grease Lubrication - T Seal1200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm