  • QAAF11A055S
QAAF11A055S interchange timken QAAF11A055S
QAAF11A055S cross reference timken QAAF11A055S
QAAF11A055S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAF11A055S
d: 4.08
D: 2.74
B: 14 lb6.4 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 55 mm
Size: Metric
Weight: 0.0016 in0.040 mm
Bearing Number: 0.0026 in0.065 mm
Housing Construction: 3800 rpm
UPC Code: 2200 rpm
Shaft Size Type: 1600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22211
Shaft Size  55 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight14 lb6.4 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC6.89 in175.0 mm
Dimension C3.25 in82.6 mm
Dimension D5.130 in130.30 mm
Dimension E4.88 in124.0 mm
Dimension F6.19 in157.2 mm
Dimension H1.00 in25.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L Exp3.35 in85.1 mm
Dimension L Fix3.27 in83.1 mm
Dimension M2 in50.8 mm
Dimension N2.630 in66.80 mm
Dimension RAA0.73 in18.5 mm
Dimension SAA4 in101.6 mm
C0 - Static Load31900 lb142 kN
C - Dynamic Load (Basic)31400 lb140 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.74
Y2 - Geometry Factor4.08
Oil Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Oil Lubrication - T Seal3800 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Grease Lubrication - T Seal3200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm