  • QAAFY15A070S
QAAFY15A070S interchange timken QAAFY15A070S
QAAFY15A070S cross reference timken QAAFY15A070S
QAAFY15A070S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAFY15A070S
d: 4.48
D: 3.01
B: 28 lb12.7 Kg
r1(min): 0.0020 in0.051 mm
Width: 70 mm
Size: Metric
Weight: 0.050 mm0.0020 in
Bearing Number: 0.080 mm0.0031 in
Housing Construction: 2900 rpm
UPC Code: 1600 rpm
Shaft Size Type: 1300 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22215
Shaft Size  70 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight28 lb12.7 Kg
Housing ConstructionRound Flange
Dimension BC7.88 in200.2 mm
Dimension C4.290 in109.00 mm
Dimension D6.63 in168.4 mm
Dimension E5.57 in141.5 mm
Dimension F9.5 in241.3 mm
Dimension H0.94 in23.9 mm
Dimension J (Bolt Size)0.75 in20 mm
Dimension L Exp3.95 in100.3 mm
Dimension L Fix3.87 in98.3 mm
Dimension M2.37 in60.2 mm
Dimension N2.930 in74.40 mm
Dimension R0.86 in21.8 mm
Dimension S4.74 in120.4 mm
C0 - Static Load54100 lb240 kN
C - Dynamic Load (Basic)49900 lb222 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.01
Y2 - Geometry Factor4.48
Oil Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Oil Lubrication - T Seal2900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Grease Lubrication - T Seal2400 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0020
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0031
Pre Install Clearance Min0.050 mm0.0020 in
Pre Install Clearance Max0.080 mm0.0031 in