- QAAFY10A050S
| QAAFY10A050S interchange timken QAAFY10A050S | |
| QAAFY10A050S cross reference timken QAAFY10A050S | |
| QAAFY10A050S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QAAFY10A050S |
| d: | 4.04 |
| D: | 2.71 |
| B: | 12 lb5.4 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 50 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.040 mm0.0016 in |
| Bearing Number: | 0.065 mm0.0026 in |
| Housing Construction: | 4200 rpm |
| UPC Code: | 2400 rpm |
| Shaft Size Type: | 1800 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22210 |
| Shaft Size | 50 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double Concentric |
| Weight | 12 lb5.4 Kg |
| Housing Construction | Round Flange |
| Dimension BC | 5.75 in146.1 mm |
| Dimension C | 2.880 in73.20 mm |
| Dimension D | 4.54 in115.3 mm |
| Dimension E | 4.07 in103.4 mm |
| Dimension F | 7 in177.8 mm |
| Dimension H | 0.75 in19.1 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.5 in12 mm |
| Dimension L Exp | 3.07 in78 mm |
| Dimension L Fix | 2.99 in75.9 mm |
| Dimension M | 1.87 in47.5 mm |
| Dimension N | 2.250 in57.2 mm |
| Dimension R | 0.79 in20.1 mm |
| Dimension S | 3.75 in95.3 mm |
| C0 - Static Load | 26600 lb118 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 26300 lb117 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.71 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.04 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 2400 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 4200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 2400 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 3550 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1800 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0014 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0022 |
| Pre Install Clearance Min | 0.040 mm0.0016 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.065 mm0.0026 in |