  • QAASN22A110S
QAASN22A110S interchange timken QAASN22A110S
QAASN22A110S cross reference timken QAASN22A110S
QAASN22A110S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAASN22A110S
d: 4.06
D: 2.73
B: 79 lb35.9 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 110 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0047 in0.120 mm
Housing Construction: 1700 rpm
UPC Code: 900 rpm
Shaft Size Type: 600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22222
Shaft Size  110 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight79 lb35.9 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A5.51 in140.0 mm
Dimension B10.04 in255.00 mm
Dimension C6.3 in160 mm
Dimension D Max14.37 in365.0 mm
Dimension D Min13.07 in332.0 mm
Dimension F16.14 in410.00 mm
Dimension G4.130 in105.00 mm
Dimension H1.54 in39.0 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension L5.24 in133.0 mm
Dimension M3.15 in80.0 mm
Dimension RAA1.10 in28.0 mm
Dimension SAA6.30 in160.0 mm
C0 - Static Load147000 lb653 kN
C - Dynamic Load (Basic)125000 lb555 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.73
Y2 - Geometry Factor4.06
Oil Lubrication - M/N Seal900 rpm
Oil Lubrication - T Seal1700 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal900 rpm
Grease Lubrication - T Seal1200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm