  • E/4BF/TRB/80MM/ECC
E/4BF/TRB/80MM/ECC Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-4-Bolt Bearing
E/4BF/TRB/80MM/ECC interchange LOYAL E/4BF/TRB/80MM/ECC
E/4BF/TRB/80MM/ECC cross reference LOYAL E/4BF/TRB/80MM/ECC
E/4BF/TRB/80MM/ECC Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/4BF/TRB/80MM/ECC
d: 2.07
D: 1.71
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 52 lb
Width: 0883450503822
Size: 3.15 in80 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 1640 rpm
UPC Code: 1.19
Shaft Size Type: 16000 lb
Shaft Size 3.15 in80 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight52 lb
UPC Code0883450503822
Type E Closed Cover NumberEUC-H
Dimension B 5 in
Dimension L 9-1/4 in
Dimension A 4-1/2 in
Dimension J 7 in
Dimension A2 1/4 in
Bolt Diameter 3/4 in
Dimension A1 1-7/8 in
Dimension D 17-1/4 in
Dimension d1 5-17/32 in
Dimension Ac 5.7 in
Dimension d2 6.7 in