- SDAF 23068K 12/1/2
SDAF 23068K 12/1/2 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SAF230K and SDAF230K Series
| SDAF 23068K 12/1/2 interchange LOYAL SDAF 23068K 12/1/2 | |
| SDAF 23068K 12/1/2 cross reference LOYAL SDAF 23068K 12/1/2 | |
| SDAF 23068K 12/1/2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SDAF 23068K 12/1/2 |
| d: | ER 866-1 |
| D: | Triple Ring Seal |
| B: | SDAF068K-12 1/2 |
| r(min): | 24 in |
| r1(min): | SDAF23068K12-1/2 |
| Width: | 10 in |
| Size: | 32.0000 in |
| Weight: | 33.5000 in |
| Bearing Number: | 12 1/2 in |
| Housing Construction: | 4.1875 in |
| UPC Code: | 15.2500 in |
| Shaft Size Type: | 4 |
| Bearing Number | 23068K |
| Diameter S-1 | 12 1/2 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNP-3068 x 12-1/2 |
| Housing Only2 | SDAF068K-12 1/2 |
| A | 12.0000 in |
| B | 39.0000 in |
| C | 15.2500 in |
| D | 4.1875 in |
| F | 10 in |
| H | 24 in |
| Bolt Hole Length | 2.625 in |
| Bolt Hole Width | 1.875 in |
| E Max. | 33.5000 in |
| E Min. | 32.0000 in |