  • 241/560KYMBW33W45AC3
241/560KYMBW33W45AC3 Bearing | Spherical Roller Bearings/Brass Cage
241/560KYMBW33W45AC3 interchange timken 241/560KYMBW33W45AC3
241/560KYMBW33W45AC3 cross reference timken 241/560KYMBW33W45AC3
241/560KYMBW33W45AC3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 241/560KYMBW33W45AC3
d: 1.83
D: 2.78
B: 1.87
r(min): 170
r1(min): 160
Width: 6.000 mm0.240 in
Size: 6.000 mm0.240 in
Y2 - ISO Factor6 0.36
Y1 - ISO Factor5 METRIC
Y0 - ISO Factor4 839.000 mm33.000 in
Reference Thermal Speed Rating (Oil)7 630.000 mm24.800 in
Reference Thermal Speed Rating (Grease): 920.000 mm36.2210 in
Design UnitMETRIC
Bore Taper1/30
Bearing Weight941.700 Kg2071.70 lb
Cage TypeYMB
UPC Code087796222144
Cage MaterialBrass
d - Bore560.000 mm22.0470 in
D - Outer Diameter920.000 mm36.2210 in
B' - Inner Ring Width355 mm13.976 in
B - Outer Ring Width355.000 mm13.9760 in
R - Inner Ring "To Clear" Radius16.000 mm0.240 in
r - Outer Ring "To Clear" Radius26.000 mm0.240 in
da - Inner Ring Backing Diameter630.000 mm24.800 in
Da - Outer Ring Backing Diameter839.000 mm33.000 in